niedziela, 15 czerwca 2014

Mazury- do siebie i na Zieloną szkołę

Weekend przed Zieloną szkołą (31.V-1.VI) spędziłam na Mazurach. Było cudownie i owocnie dla listy gatunkowej :)
Zobaczyłam, że mam prawdziwą ptasią ostoję za płotem. Pierwszego dnia poszłam nad rozlewisko. Już po pięciu minutach padła życiówka. Przechodząc przez płot zobaczyłam jakąś dość małą kaczkę zakręcającą i lądującą na bajorku obok. Gnana ciekawością wspięłam się na górkę, skąd widziałam jeziorko. Niestety słabo widziałam, bo słońce świeciło prosto w oczy. Nagle ptak poderwał się i przez lornetkę ujrzałam głowienkę 77 gatunek!
 Gdy dotarłam nad rozlewisko zorientowałam się, że nie jestem mile widziana. Osiem zaniepokojonych czajek latało mi tuż nad głową. Zrobiłam średniej jakości zdjęcie.  Wiedziałam, że martwią się o swoje pisklaki. Kątem oka dostrzegłam potrzosa i żeby nie martwić czajek odeszłam. 
 Przed obiadem wyruszyłam na spacer drogą. Zauważyłam ptaka bujającego się na jakiejś wierzbie i przeskakującego na grubsze trawy. Uruchomiłam szare komórki i stwierdziłam, że to pokląskwa (78 gatunek!). Mam jakieś zdjęcia, ale chyba średnie. Przeszłam kilkanaście metrów i jakiś nieduży ptak usiadł sobie słupku i chyba próbował coś upolować. Pierwszy raz mogłam podziwiać piękną dzierzbę, gąsiorka. Kto jest dobry z matmy i obliczy, który to mój gatunek? :) Oczywiście, 79. 
 W niedzielę padło mniej życiówek i śmiałam się, że poprzedniego dnia wyczerpałam zapas nowych gatunków. Niemniej  jednak ptaszek dołączył do listy :) Wracając z kościoła dwa ptaki siadły na drodze. Tata, który prowadził powiedział mi, że mają czerwone kropki na piersi. Też to dostrzegłam i stało się jasne, że jubileuszowym- 80 gatunkiem stała się makolągwa. Mój tata powiedział:
- Wiadomo dlaczego jest makolągwą, bo lęgnie się w maku (obok jest pole z tymi kwiatami).
                              Wyjazd był udany.
Przy Zielonej Szkole nie będę się rozpisywać. Spędziliśmy je nad jez. Łańskim. Nowy gatunek (81): czernica, widziana na stawach w Gospodarstwie Rybnym. Inne ciekawe: trzciniak, kania czarna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze ukażą się po zatwierdzeniu.
Dzięki za każde miłe słowo!